Czym myć lodówkę? Najlepsze sposoby

| 0 Komentarzy
Chcesz cieszyć się czystą lodówką bez smug i zabrudzeń? Podpowiadamy, jak najlepiej umyć urządzenie.

Każdemu zależy na tym, by mieszkać w pięknym i czystym domu. Jedynym sposobem, aby to pragnienie mogło się ziścić, jest poświęcenie swojego czasu na systematyczne sprzątanie. Nie należy zapominać w trakcie robienia porządków o urządzeniach kuchennych – zwłaszcza takich jak lodówka. Jest on magazynem dla naszej żywności, więc powinna wyglądać na zadbaną zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz. Czym najlepiej myć lodówkę w środku? Jak pozbyć się zapachu z lodówki? Czym można myć lodówkę, by skutecznie pozbyć się gromadzących się zabrudzeń oraz by prezentowała się estetycznie dla naszego oka?

Czym wyczyścić lodówkę?

Choć na co dzień wystarczą podstawowe zabiegi, takie jak odkurzanie, odstawianie przedmiotów na miejsca czy mycie podłóg, co pewien czas trzeba zrobić generalne porządki. Do jednej z tych niezbędnych, choć przez większość osób niezbyt lubianych czynności, należy mycie lodówki.

Zanim jednak rozpoczniesz czyszczenie lodówki, powinieneś zadbać o kilka innych aspektów, zapewniających higienę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz urządzenia. Pamiętaj szczególnie o kilku najważniejszych sprawach:

  • Systematycznie kontroluj zawartość lodówki. Dbaj o to, by jak najszybciej wyrzucać zepsute produkty, a najlepiej w ogóle nie dopuszczać do ich gnicia czy pleśnienia. Wszystko, co nieświeże, jak najszybciej wyciągnij i od razu usuń ewentualne plamy.
  • Co jakiś czas sprawdzaj ważność tych produktów, które pozostają zamknięte: dżemów, konserw, serków, twarogów, jogurtów. Zawartość zamkniętych opakowań także prędzej czy później się psuje!
  • Dbaj o właściwe przechowywanie produktów. Te silnie pachnące, na przykład mięso, szczelnie zamknij, by całe wnętrze lodówki oraz inne potrawy nie przesiąkły ich zapachem. Warzywa i owoce możesz położyć na ręczniku papierowym albo zwykłej kuchennej ściereczce. Dzięki temu, w razie gdyby puściły wodę albo zaczęły się psuć, łatwiej będzie Ci zachować czystość. Pamiętaj o systematycznym wymienianiu ręcznika na świeży!
  • Kontroluj miejsce w lodówce, w którym stoją sosy, jeżeli takowe posiadasz. Zawartość tych produktów wyjątkowo łatwo wycieka w trakcie otwierania i zamykania opakowań, tworząc w lodówce nieestetyczne ślady, które w dodatku mogą dość szybko zacząć się psuć i wydzielać nieprzyjemne zapachy.

Zastanawiasz się, jak wyczyścić zabrudzone już wnętrze lodówki? Jest kilka rozwiązań, które możesz przetestować. Do wyboru masz domowe sposoby na czyszczenie lodówki oraz gotowe środki (te kupisz w sklepie z chemią gospodarczą). Wykorzystaj metodę naszych babć, czyli stare, sprawdzone mycie lodówki wodą z octem. Do mycia ocet jest zalecany, ponieważ ma on silne właściwości odkażające i oczyszczające. Możesz użyć produktów do czyszczenia na bazie tego składnika bądź umyć lodówkę mieszanką wody z octem w odpowiednich proporcjach. Jak umyć lodówkę tą drugą metodą? Polecane ilości to około pół szklanki octu na 4 litry wody. W tak przygotowanym roztworze zamocz ścierkę i wyczyść nią lodówkę. Mycie chłodziarki w ten sposób jest jednym z najbardziej naturalnych, a przy tym ekologicznych i niedrogich rozwiązań. To dobre rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, czym myć lodówkę i zamrażarkę, wykorzystując to, co już najprawdopodobniej masz w domu i nie musisz specjalnie kupować.

A czym myć nową lodówkę? W tym przypadku domowy środek do czyszczenia może być ten sam. Mycie nowej lodówki octem jest dobrym pomysłem i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Produkt ten sprawdza się na każdym rodzaju powierzchni, a przy tym jest zupełnie bezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego urządzenia, niezależnie od modelu. Dlatego nawet jeśli zastanawiasz się, czym myć lodówkę no frost ze stali nierdzewnej, zwykły, biały ocet na pewno doskonale wykona swoje zadanie. W dodatku, tak jak każdy naturalny produkt do czyszczenia, jest tani i ogólnodostępny – z dużą pewnością już masz go na wyposażeniu domowym.

Jeśli nie wodą z octem do mycia, można spróbować wyczyścić lodówkę sodą. To także niedrogi produkt, który prawdopodobnie masz w swoim domu, a nawet jeśli nie, to z łatwością znajdziesz go w sklepie. Mycie lodówki sodą oczyszczoną jest banalnie proste. Wystarczy wymieszać proszek z wodą tak, by powstała papka, i nakładając ją na gąbkę, wyszorować wszystkie powierzchnie. Sodę można zmieszać oprócz tego z octem lub kwaskiem cytrynowym, co da lekko wybielający efekt. Ponadto produkt ten jest świetnym pochłaniaczem zapachów. Możesz używać jej zatem nie tylko do czyszczenia, ale również pozostawić odrobinę w jakimś naczyniu w lodówce, by pozbyć się na długo niechcianych woni. To skuteczny i naturalny odświeżacz do lodówki, dzięki któremu pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów we wnętrzu urządzenia.

Gdy zależy Ci na usunięciu naprawdę silnych zabrudzeń, możesz kupić specjalny płyn do mycia lodówki. W sklepach dostępnych jest wiele specyfików tego rodzaju, więc na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Pamiętaj jednak, że jeśli zastanawiasz się, czym najlepiej myć lodówkę i zamrażarkę albo czym czyścić czarną lodówkę (Samsung lub innej marki produkującej sprzęty w tym kolorze), na samym początku warto rozważyć naturalne środki. Nie da się jednak ukryć, że te gotowe specyfiki także są dobrym, w dodatku oszczędzającym nieco czasu rozwiązaniem. Warto wspomnieć, że jeśli masz małe dzieci, które sięgają już do lodówki, naturalne środki do jej mycia będą dla nich sporo bezpieczniejsze. Jak wiadomo, maluchy muszą wszystkiego spróbować. Lepiej, żeby nie były to chemikalia.

Polecane środki czystości do lodówek

Czym myć lodówkę wewnątrz?

Powiedzieliśmy już o najpopularniejszych sposobach, które sprawdzą się zarówno do mycia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Pora podać więcej szczegółów i odpowiedzieć na pytania: czym myć lodówkę w środku i jakie produkty będą do tego najlepsze? Zacznij od podstaw. Na samym początku urządzenie trzeba rozmrozić, aby pozbyć się kawałków lodu i ułatwić sobie dalszą pracę. Czym czyścić lodówkę po rozmrożeniu? Możesz zastosować jeden z wyżej wymienionych środków albo spróbować octu jabłkowego, który doskonale sprawdzi się do mycia lodówki wewnątrz. Ma delikatne działanie bakteriobójcze i niweluje nieprzyjemne zapachy, pozwala pozbyć się kamienia, jeśli jakiś się pojawił.

Wiele osób zastanawia się, jak myć lodówkę wewnątrz z powłoką antybakteryjną. W tym wypadku lepiej zastosować łagodne środki i unikać silnych chemikaliów, aby przypadkiem nie uszkodzić powłoki. Takie preparaty czyszczące mogą ją zwyczajnie zetrzeć albo zarysować, co osłabi jej działanie. Warto poczytać, co na ten temat sugeruje producent danego modelu urządzenia. Może zdarzyć się tak, że lodówka Gorenje będzie wymagała użycia innych środków niż lodówka Indesit ze względu na materiał, z którego wykonano ich zewnętrzną powłokę, podczas gdy do czyszczenia na przykład lodówki MPM sprawdzi się każdy rodzaj środków.

Jeśli nie wiesz, czym umyć nową lodówkę przed pierwszym użyciem, w tym wypadku także najlepiej sprawdzą się naturalne środki, jak ocet czy soda oczyszczona. Możesz także zdecydować się na łagodny detergent, na przykład płyn do mycia naczyń, który ze względu na swój delikatny skład nie uszkodzi niczego we wnętrzu lodówki.

Czym myć lodówkę z zewnątrz?

Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu Twoje urządzenie jest zabrudzone. Przykładowo, jeśli stoi niedaleko miejsca, w którym przygotowywane są posiłki, może być pokryte resztkami jedzenia. W tej sytuacji możesz zdecydować się na delikatne detergenty, które usuną ślady po żywności oraz tłuszcz. Natomiast jeśli lodówka jest stosunkowo czysta, tak naprawdę wystarczy Ci wilgotna ściereczka. Podobnie postępuj także w przypadku chłodziarek o niestandardowych kolorach. Zastanawiasz się na przykład, czym myć lodówkę czarną z zewnątrz? Zdecyduj się na kupny środek czyszczący albo spróbuj prostego rozwiązania, jakim jest roztwór wody i octu. Jak już zdążyłeś zauważyć, to uniwersalna i bardzo skuteczna metoda walki z zabrudzeniami. Sprawdzi się zarówno przy tradycyjnych sprzętach, jak i w wypadku lodówek Side by Side.

Jak i czym myć lodówkę pierwszy raz z zewnątrz? Najlepiej użyć w tym celu zwykłej, zwilżonej ściereczki, a następnie wytrzeć urządzenie do sucha. Na powierzchni sprzętu mogą się jednak pojawić różnego rodzaju zabrudzenia, powstałe na przykład w czasie transportu. Wtedy użyj sody zmieszanej z wodą albo delikatnych środków myjących. Czym myć lodówkę z zewnątrz, jeśli jest czarna i pojawiły się na niej nieestetyczne ślady? Powtarzamy: kolor sprzętu nie stanowi problemu. Dopóki nie użyjesz silnych detergentów, nic złego się z nim nie stanie.

Czym zdezynfekować lodówkę?

Do zdezynfekowania lodówki dobrze sprawdzi się wspomniana już soda oczyszczona dzięki swoim właściwościom odkażającym. Oczywiście, jeśli zależy Ci na dokładnym usunięciu wszelkich drobnoustrojów, możesz się zaopatrzyć w specjalny środek do tego celu. Jeśli nie znajdziesz takiego w markecie, to z pewnością natrafisz na niego, przeszukując Internet. Alkohol także może sprawdzić się przy odkażaniu niektórych miejsc, ale koniecznie upewnij się najpierw, że Twoja lodówka nie ma żadnej powłoki, którą mógłbyś w ten sposób uszkodzić.

Pamiętaj, że podczas gruntownego sprzątania lodówki nie wystarczy przetrzeć półki i ścianki. Co jakiś czas koniecznie trzeba wyczyścić miejsca takie jak uszczelki i odpływ skroplin. Niestety bywają one często pomijane przy sprzątaniu, a właśnie w nich najczęściej namnażają się bakterie i inne drobnoustroje. Czym myć uszczelki w lodówce? Najlepiej przetrzeć je wodą z octem lub zastosować inny z wymienionych, naturalnych środków. Odpływ skroplin warto przetykać systematycznie. Można wyczyścić jego wylot za pomocą jakiegoś wąskiego narzędzia (na przykład wykałaczki lub drucika) i przepłukać wodą.

Jak często czyścić i dezynfekować lodówkę? Na to pytanie nie ma uniwersalnej, jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od stopnia zabrudzeń, zapachu, który unosi się w jej wnętrzu, a także po prostu od Twoich potrzeb i stylu życia. Wnętrze należy przecierać tak często, jak często zachodzi taka potrzeba, najlepiej jednak nie rzadziej niż raz w miesiącu. Dokładne czyszczenie poprzedzone rozmrażaniem lodówki konieczne jest średnio co pół roku. Możesz dodać to do przedświątecznego pakietu corocznych obowiązków.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.